poniedziałek, 4 stycznia 2010

Nurkowy dzień techniczny

Ponieważ zwiększyła nam się liczba wykonywanych nurkowań i sprzęt pracuje dłużej i więcej w ciężkich warunkach, tak jak i nam należy mu się chwila odpoczynku. W wypadku sprzętu nurkowego to także chwila dla przeglądów, napraw oraz usprawnień. Ładujemy wszystkie butle, czyścimy dokładniej niż jednorazowo po każdym nurkowaniu automaty i kamizelki. Wszystkie manszety w skafandrach są dodatkowo sprawdzane celem wyłapania ewentualnych uszkodzeń, czyszczone dokładnie i talkowane (pozwala to na łatwiejsze ich zakładanie oraz zwiększa ich żywotność. Zamki w skafandrach również poddajemy dokładnemu czyszczeniu oraz smarowaniu. Na zamek nakładamy specjalny smar do zamków wodoszczelnych – zapewnia szczelność oraz ułatwia przesuwanie się maszynki. Rękawice suche rozmontowujemy, dokładnie usuwamy wszystkie zabrudzenia pierścieni, a oringi i pierścienie smarujemy silikonem. Rękawice to jeden z najważniejszych elementów naszego sprzętu. Sucha rękawica zapewnia nam komfort i przedłuża czas pozostawania pod wodą. Woda w rękawicy, w szczególności taka która ma temperaturę 0°C lub poniżej, w znaczny sposób utrudnia i uprzykrza nurkowanie. Kilka minut w mokrej rękawicy i uczucie porównywalne jest z przytrzaśnięciem dłoni drzwiami!
Automaty również przechodzą, poza czyszczeniem, skrócony przegląd techniczny – sprawdzamy opory oddechowe, sprawdzamy i jeżeli potrzeba wymieniamy o-ringi. Od sprawności automatów, tego czy i jakie powietrze podają, zależy nasze życie! A przynajmniej; zdrowie!
Jackety, do których wnętrza dostaje się słona woda, czyścimy wodą słodką; szczególnie w miejscach zaworów. Klamry i mocowania zintegrowanego balastu sprawdzamy pod kątem uszkodzeń mechanicznych.
Z komputerów spisujemy profile nurkowań. Pamięć pozwala na przechowywanie kilku bądź kilkunastu nurkowań, więc nie musimy tego robić po każdym nurkowaniu.
Sprzęt fotograficzny również sprawdzamy. Uszczelki jak w przypadku suchych rękawic dokładnie czyścimy i smarujemy silikonem. Tutaj, jeżeli dostanie się woda, oznacza, nie tylko duże straty finansowe, ale również koniec badań naukowych! Dlatego też poświęcamy temu dużo uwagi!

Zawór butli nurkowej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz